Aktualność "Zakończenie półrocza na filmowo"

dodano: 2020-01-23
-
23 stycznia 2020 r. w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Nowej Soli mieliśmy przy ognisku pożegnać półrocze piekąc przy tym kiełbaski. Aura jednak nie dopisała, a deszcz zmoczył drewno, a i plac wokół paleniska nie wyglądał estetycznie. Postanowiliśmy zatem wyświetlić film w naszej sali telewizyjno-kinowej. Nie obyło się bez sporów odnośnie gatunku i konkretnego tytułu. Przewagą głosów (choć minimalną) wygrał film pt. „Sala samobójców”.

To bez wątpienia jeden z ciekawszych filmów w ostatnich latach. Fabuła zaczyna się toczyć niewinnie. Grupka młodych ludzi bawi się podczas Studniówki. Młodzież kosztuje alkoholu. Za namową dziewczyn dwójka kolegów całuje się, ktoś utrwala to w telefonie, filmik trafia do internetu. Gdy okazuje się, że jeden chłopiec – Dominik jest homoseksualistą i zakochuje się w tym drugim, wszyscy znajomi odsuwają się od niego. Dominik nie daje sobie rady z wykluczeniem ze społeczności licealnych kolegów i koleżanek. Zatapia się w świat wirtualnej ułudy, gdzie poznaje toksyczną Sylwię, która wprowadza go do tytułowej Sali samobójców. Chłopiec dołącza do „rodziny”, której celem jest przedwczesne pożegnanie się z życiem. Dominik zamyka się w wirtualnym świecie, nie wychodząc ze swojego pokoju. Jego nocnym życiem jest internet do czasu, gdy ojciec odłącza komputer.

Film otrzymał nagrodzę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych na MF Kina Niezależnego oraz „Srebrne Lwy” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Jakub Gierszał za rolę Dominika otrzymał nominację do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.

Po zakończeniu projekcji odbyła się dyskusja dotycząca filmu, a po niej młodzież w refleksji i zadumie udała się do swoich pokoi, w których pewnikiem ujęła w dłonie swoje ukochane smartfony… być może nie tak namiętnie w nie wpatrzona jak obejrzeniem filmu.

Leszek Lewandowski
Zdjęcia:
Zdjęcie 1: Projekcja filmu
Zdjęcie 2: Oglądanie filmu w zadumie
Galeria