Aktualność "Wycieczka uczestników OSiW Wiechlice do Dębu Chrobry"

dodano: 2020-10-21
Dąb Chrobry – dąb szypułkowy, jeden z najstarszych dębów w Polsce, pomnik przyrody. Znajduje się w pobliżu rezerwatu przyrody Buczyna Szprotawska w Borach Dolnośląskich w okolicy Piotrowic. Wiek oceniany jest na 750 lat, obwód pnia to około 10 m. W 2020 drzewo po raz pierwszy nie wydało liści i uznane zostało za martwe. Dąb był kilkakrotnie podpalony, ale za każdym razem w porę udawało się ugasić pożar. Ostatni, bardzo poważny, miał miejsce 18 listopada 2014 r. Wówczas drzewo zostało podpalone przez nieznanego sprawcę. Było to bezpośrednią przyczyną jego obumierania.

Właśnie to miejsce wybrali uczestnicy OSiW Wiechlice na kolejną wyprawę rowerową. Razem z wychowawcą Jackiem Sobczyńskim wyruszyli ścieżkę rowerową, która biegnie z Wiechlic do Piotrowic. Młodzież z OSiW Wiechlice postanowiła odwiedzić pomnik przyrody i złożyć hołd wiekowemu drzewu. Wszyscy mieli nadzieję, że Dąb jest w lepszym stanie niż o tym czytali przed wyprawą. Niestety naocznie przekonali się, że drzewo jest w bardzo złej kondycji. Na miejscu wysłuchali historii tego okazu i odpoczęli przy wiacie rekreacyjnej. Na szczęście są potomkowie Chrobrego. Sadzonki wyhodowane z żołędzi dębu znalazły swoje miejsce w wielu rejonach kraju. Na terenie OSiW Wiechlice także mamy takie okazy.  

Mimo chłodu wszyscy byli zadowoleni z wyprawy. Zdobyli nowe wiadomości o regionie i poprawili swoją kondycję fizyczną. Cała wycieczka zajęła kilka godzin, uczestnicy przejechali około 30 kilometrów.


Grzegorz Sasin - pedagog


Zdjęcie 1: W drodze do Chrobrego.
Zdjęcie 2: Przy Dębie Chrobry
Zdjęcie 3: Z powrotem w Wiechlicach.Galeria