Aktualność "Przygotowania do trójstronnej wymiany polsko- ukraińsko- niemieckiej, która odbywać będzie się w dniach 14-21.05.2019 w miejscowości Długie."

dodano: 2019-05-09
-

W dniach od  14  do 21 maja b.r. dziesięcioosobowa grupa młodzieży z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Strzelcach Kraj. będzie uczestniczyć w trójstronnej wymianie polsko- ukraińsko-niemieckiej w miejscowości Długie. W tym roku projekt  nosi nazwę „Łączy nas Sztuka” i jest nastawiony na „szlifowanie „ talentów tanecznych, aktorskich młodzieży. Zajęcia w trzech grupach roboczych- teatralnej, tanecznej oraz organizacyjnej na pewno dostarczą młodym ludziom satysfakcji i dużo zabawy. Przedsięwzięcie to współfinansowane  jest przez Polsko – Niemiecką  Współprace Młodzieży (PNWM). W projekcie  razem z naszymi uczestnikami udział będą  brali uczniowie z Seelow (Niemcy) oraz uczniowie z miejscowości Równe (Ukraina). Jak już wspomniano wyżej, trójstronny projekt wymiany planowany do realizacji w tym roku rozwijał będzie kulturalne zdolności młodzieży poprzez wymiar aktorski i taneczny.

 

Pod opieka profesjonalnych instruktorów nasza młodzież, która często pełna jest kompleksów, niepewna swojej wartości będzie miała okazję wejść do świata teatru i tańca,  odkrywać i rozwijać swoje talenty i pasje. Będzie mogła wyrazić siebie w zupełnie nowy sposób i pokazać swoją wartość. Wyćwiczone podczas prób przedstawienia i układy choreograficzne będzie miała okazję przedstawić szerokiej dziecięcej widowni podczas spektaklu w Domu Kultury. Oprócz sfery kulturalnej młodzież podczas zajęć sportowo-rekreacyjnych będzie mogła aktywnie spędzać czas na boiskach sportowych, wycieczkach rowerowych dbając o rozwój fizyczny. W "Dniu Narodowym" przybliżą rówieśnikom z innych krajów kulturę i historię swojego kraju. Ważnym aspektem dla naszej instytucji jest kontynuowanie wieloletniej współpracy.

 

Dnia 21.05.2019 odbędzie się podsumowanie projektu w formie spektaklu, na który  zostały zaproszone dzieci ze strzeleckich przedszkoli. W tej chwili kończą się  w ośrodku przygotowania do wyjazdu, przy udziale wychowawców, ale także nauczycieli, młodzież uczy się podstawowych słów i zwrotów w j. niemieckim oraz ukraińskim. Poznawane są zwyczaje naszych sąsiadów i gromadzenie wiedzy o ich kraju. Młodzież polska bierze także czynny udział w przygotowaniu logistyczno - organizacyjnym spotkania. Po jej stronie leży gromadzenie i przygotowanie sprzętu, przegląd rowerów, przygotowanie tras wycieczek, ustalenie konkurencji na festyn sportowy.

 

Na wyjazd wszyscy oczekują z niecierpliwość, gdyż  udział w projekcie wśród uczestników corocznie cieszy się dużym zainteresowaniem.

 

Autor tekstu: Agnieszka Gaj

Autor zdjęcia: Liliana Żmija

 

Zdjęcie: Młodzież ze strzeleckiego OSiW podczas przygotowań do udziału w projekcie.

(Osoby widniejące na zdjęciu wyraziły zgodę na przetwarzanie wizerunku.)


https://www.dpjw.org/fileadmin/emmar/template/images/logo_pnwm.png.pagespeed.ce.PRd34RKdET.png