Aktualność "Poradnictwo od przedszkola"

dodano: 2019-06-18
-

Dnia 18.06.2019 roku doradca zawodowy gorzowskiego MCIZ gościł w grupie sześciolatków
Przedszkola Miejskiego nr 30 w Gorzowie Wielkopolskim.

Współcześnie, przy tak dynamicznym rozwoju różnych gałęzi gospodarki, nowych technologii oraz pojawiających się nowych zawodów i specjalizacji trudno podjąć właściwą decyzję i mądrze pokierować własną ścieżką rozwoju zawodowego. Cóż mają powiedzieć najmłodsi, którzy dopiero wkraczają i poznają bogactwo świata zawodów.

By wprowadzić przedszkolaków w tematykę zawodoznawczą zorganizowano zajęcia pod hasłem „Poznajemy świat zawodów”.

W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się, na czym polega praca doradcy zawodowego i jaką pełni rolę. Wspólnie zdefiniowały pojęcie zawód, a także zdobyły wiedzę na temat ilości zawodów wchodzących w skład Polskiej Klasyfikacji Zawodów i Specjalności.

Sześciolatki w aktywnej formie sprawdzały swoją wiedzą zawodoznawczą. Odgadywały zagadki dotyczące zawodów, łączyły atrybuty z określonymi profesjami, brały udział w quizie o zawodach oraz zabawie ruchowej „Co robią różni ludzie”. Jak się okazało, wiedzą już naprawdę bardzo dużo.

Przedszkolaki miały okazję poznać również nowe zawody, takie jak groomer, behawiorysta, optometrysta, webmaster czy barista. Niewątpliwie najbardziej spodobał im się zawód testera gier, kilkoro z nich, jak przyznało, chciałoby wykonywać ten zawód w przyszłości.

Dzieci bardzo chętnie dzieliły się swoimi planami zawodowymi. W formie zabawy pantomimicznej prezentowały swoje wymarzone profesje. Wśród dziewczynek najczęściej pojawiał się zawód tancerki, fryzjerki czy nauczycielki, chłopcy zaś w większości marzą być zostać zawodowymi piłkarzami.

Na zakończenie wszyscy wysłuchali recytacji wiersza Juliana Tuwima „Wszyscy dla wszystkich”
w wykonaniu kolegi z grupy, by zrozumieć, że każdy zawód jest równie ważny i potrzebny. Nie ma zawodów lepszych i gorszych, a ich wybór powinien być podyktowany posiadanymi pasjami, zdolnościami oraz cechami osobowości.

 

Justyna Krawiec

doradca zawodowy

MCIZ w Gorzowie Wlkp.

 

Zdjęcie. Sześciolatki łączą atrybuty z określonymi zawodami.