Aktualność "Nauka przez zabawę"

dodano: 2019-06-25
-

 

Jak zachęcić dzieci do nauki? To pytanie zadają sobie nie tylko rodzice i opiekunowie, ale również pedagodzy, którzy na co dzień zajmują się wychowaniem dzieci. Nauka i zdobywanie wiedzy to bardzo istotny aspekt, każdy z nauczycieli chciałby, aby jego podopieczni zapamiętali jak najwięcej materiału, który będzie im służył przez wiele lat. Doradca zawodowy to również pedagog, który przekazuje młodzieży wiedzę z szerokiego zakresu. Wiedza ta będzie niezbędna młodemu człowiekowi, kiedy zacznie on wchodzić w dorosłe życie. Wskazówki, które uzyska od doradcy, mogą mu służyć na długie lata i okazać się bardzo przydatne.

W dzisiejszych czasach młodzież opuszczająca mury szkoły średniej posiada szeroką wiedzę z zakresu poszukiwania pracy, stworzenia swojego portfolio, orientuje się też, jaki kierunek kształcenia wybrać, aby w przyszłości znaleźć dobra pracę. Uczniowie szkół średnich wiedzą już, co chcą robić w przyszłości, jak wygląda dorosłe życie i że każdy musi pracować. Jednak dzieci młodsze ze szkół podstawowych nie martwią się jeszcze takimi sprawami. Uważają, że to ich nie dotyczy, przynajmniej na razie.

Dawniej nie było zajęć z doradcą zawodowym i dzieci nie wiedziały, co to jest urząd pracy, jak wygląda cv. Przeważnie swoje pierwsze cv młodzież pisała po ukończeniu szkoły, gdy starała się o pierwszą pracę. W dzisiejszych czasach młodzież jest już zabezpieczona pod tym względem i potrafi zadbać o swoja przyszłość. Dlatego taka edukacja jest bardzo ważna i najlepiej, gdy zaczyna się już w szkole podstawowej. Tylko jak zachęcić dzieci do słuchania o rzeczach, które kompletnie ich nie interesują?

Młodzieżowe Centrum Kariery w Sulęcinie w porozumieniu z szkołami podstawowymi wprowadziło cykl szkoleń edukacyjnych dla dzieci od 5 klas podstawowych. Zajęcia dotyczyły przedsiębiorczości. Ktoś mógłby zapytać, co takie małe dzieci rozumieją z tematyki przedsiębiorczości. Może stricte z pojęć i zagadnień nie rozumują wiele, ale za to byłyby wspaniałymi handlowcami. Gra edukacyjna „Chłopska Szkoła Biznesu”, która jest stworzona dla dzieci i młodzieży w celu edukacji, jest fenomenalnym dodatkiem do nudnych zajęć. Dzieciaki nawet nie wiedziały, że przez dokonywanie swoich transakcji uczą się podstaw przedsiębiorczości.

W czasie trwania gry można było również przekazać podstawowe informacje; dzieciaki z zaciekawieniem nie tylko słuchały, ale dopytywały o różne szczegóły. Dla osoby, która prowadzi takie zajęcia i współdziała z młodzieżą największy sukces jest wtedy, gdy wchodząc do szkoły uczniowie pytają ją, czy będą mogły mieć dziś te fajne zajęcia. Satysfakcja jest ogromna. Dlatego uczmy dzieci przez zabawę.

Patrycja Wojda-Dziedzic
doradca zawodowy MCK w Sulęcinie
Zdjęcia:
Zdjęcia 1-3: Uczestnicy gry zgłębiający tematykę przedsiębiorczości


Galeria