Aktualność "Młodzież z wiechlickiego Ośrodka Szkolenia i Wychowania na wymianie w Berlnie w ramach Polsko Niemieckiej Wymiany Młodzieży"

dodano: 2019-08-22

W dniach 13 – 20 sierpnia 2019 r. grupa młodzieży z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wiechlicach pod opieką wychowawcy Andrzeja Rydlaka uczestniczyła w trójstronnej wymianie polsko-niemiecko-łotewskiej w Berlinie. Gospodarzem projektu był ośrodek Urban - Social GmbH. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem ,,Szkody w środowisku – zagrożenie dla przyrody i zdrowia człowieka. Na tropach w wielkim mieście”. Jego celem było zainteresowanie młodzieży ekologią i ochroną środowiska.

Uczestnicy z Polski, Niemiec i Łotwy przemierzyli Berlin kierując się tropami zagadnień związanych z tym właśnie tematem. Na szlaku wędrówki znalazły się Ogrody Świata, Laboratorium przyrodnicze i Muzeum Natury. Młodzież wzięła udział w licznych warsztatach. Najbardziej zaskakujące okazały się zajęcia przeprowadzone w Centrum Kształcenia Przyrodniczego, gdzie uczestnicy w praktyczny sposób zapoznali się z pojęciem upcyklingu. Grupa polska zbudowała z odpadków makietę swojego wymarzonego domu.

Podczas pobytu w Berlinie młodzież z trzech krajów integrowała się ze sobą poprzez udział we wspólnym zwiedzaniu miasta,  warsztatach, a także poprzez gry i zabawy wymagające rozmawiania ze sobą i wszelkich innych form komunikacji międzyludzkiej. Gry i zabawy językowe wzbudzały największe i najbardziej pozytywne emocje. Niewiele mniejsze wzbudziła  interaktywna gra miejska, której uczestnicy mieli za zadanie zrobienia sobie selfie w wyznaczonych miejscach w centrum Berlina. 19. sierpnia przeprowadzono ewaluację spotkania. Każdy uczestnik opowiedział również o swoim najpiękniejszym przeżyciu podczas pobytu w Berlinie. Wieczorem wszystkie strony przekazały sobie prezenty przyjaźni.

Andrzej Rydlak

 

 

Zdjęcia:

 

Zdjęcie nr 1. Wspólne zwiedzanie Berlina

Zdjęcie nr 2.  Warsztaty w Centrum Kształcenia Przyrodniczego

Zdjęcie nr 3. Wieczór gier i zabaw wymagających mówienia

Zdjęcie nr 4. Wizyta w laboratorium przyrodniczym

Zdjęcie nr 5. Interaktywna gra miejska

Zdjęcie nr 6. Muzeum Natury

Zdjęcie nr 7. Przekazanie prezentów przyjaźniGaleria