Aktualność "Dzień Honorowego Dawcy Krwi w OSiW Wiechlice"

dodano: 2019-06-17
-

Krew jest jedną z najważniejszych substancji w organizmie ludzkim. Krwiodawstwo to akcja społeczna mająca na celu pozyskiwanie krwi od osób zdrowych na rzecz osób potrzebujących. Odbiorcami są szpitale, kliniki oraz instytuty dokonujące skomplikowanych operacji, przeszczepów i innych zabiegów, do przeprowadzenia, których krew jest niezbędna. Każda osoba, która chociaż raz oddała krew lub jej składniki otrzymuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi.

Word Blond Donor Day – święto dedykowane dawcom krwi, obchodzone corocznie 14 czerwca w dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 roku odkrył grupy krwi, za co w 1930 roku otrzymał Nagrodę Nobla. Święto zostało ustanowione 14 czerwca 2004 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO)

Tego dnia honorowi krwiodawcy, którzy pracują w OSiW w Wiechlicach zorganizowali dla młodych ludzi spotkanie informacyjne dotyczące krwiodawstwa. Na początek młodzież obejrzała spoty reklamowe wyprodukowane na zlecenie Narodowego Centrum Krwiodawstwa promujące akcję. Każdy mógł przeczytać i wypełnić ankietę dawcy krwi. W tym czasie Jan Radzimski (oddaje krew 6 lat) i Grzegorz Sasin (oddaje krew 3 lata) odpowiadali na pytania zainteresowanych osób. Duża grupa uczestników jest pełnoletnia i jest szansa, że w najbliższym czasie dołączą do grona krwiodawców.

Ważne jest, żeby wiedzieć, że ilość oddanej krwi w okresie wakacyjnym spada o 50% ze względu na okres urlopowy, a to właśnie w tym czasie jest najwięcej wypadków drogowych i wtedy jest potrzebne najwięcej krwi.

 

 

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Sasin - pedagog,

 

Zdjęcia:

Zdjęcie nr 1. Oglądamy film o krwiodawstwie

Zdjęcie nr 2. Materiały promocyjne uzyskane z Punktu krwiodawstwa w Żaganiu

Zdjęcie nr 3. Jan Radzimski odpowiada na pytania zainteresowanych krwiodawstwemGaleria